Sosyal Girişimcilik Eğitimlerini Tamamlayan Gençlerimiz YouthPass Sertifikalarını Aldı

Genel, Haberler Kategorisinde Yayınlandı.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından desteklenen Sığınmacı Gençlerin Sosyal Girişimcilik Yoluyla Sosyal Dahil Edilmesi (Social Inclusion of Refugee Youth Through Social Entrepreneurship) konulu proje kapsamında sığınmacı ve yerel gençlerimiz Sosyal Girişimcilik eğitimlerini tamamladılar. Gençler için düzenlenen kapanış oturumu ve sertifika etkinliğine Ulusal Ajans Başkanı İlker Astarcı, Ulusal Ajans Genel Koordinatörü Safa Yahşi, Ulusal Ajans Gençlik Projeleri Koordinatörü Dr. Kemal Başcı, Horizon Derneği Başkanı Rami Hatib, İl Göç Müdürü Fatih Işık, Harran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şevket Ökten ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Göç Uzmanı Ekrem Demir ile sertifika almaya hak kazanan gençler katıldı.

Gençlerle samimi bir ortamda gerçekleştirilen ve iki buçuk saatten fazla devam eden etkinlik ve söyleşide Ulusal Ajans Başkanı İlker Astarcı hem gençleri dinledi hem de onlara çeşitli tecrübelerini aktardı. Astarcı, özellikle gençlerin isterlerse başabileceklerini, buna inanmalarını ve her zaman gençlerin yanlarında olduklarını ifade ederek gençlere cesaret ve umut verdi. Gençler, hem eğitimden hem de Ulusal Ajans yetkililerinden öğrendikleriyle birlikte çok mutlu ve heyecanlı olduklarını ifade ettiler.

Proje yürütücüsü Hakan Gülerce “Bu proje ile hem göçmenlerin hem de yerel halkımızın birlikte yaşama kültürünün artırılmasına önemli katkı sağlanacaktır. Sığınmacıların ülkemizde kaldığı süreyi göz önünde bulundurursak artık onların iş sahibi olmaları ve toplumla bütünleşecek sürdürülebilir çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bu proje de aslında tam da bu amaca hizmet etmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Etkinlikler kapsamında kahvaltıda bir araya gelen Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Hançer ve Ulusal Ajans Başkanı Sn. İlker Astarcı çeşitli görüş alışverişinde bulundular. Bu görüşmenin ardından Harran Üniversitesi tarafından Türkiye Ulusal Ajansı’na desteklerinden dolayı bir de teşekkür plaketi takdim edildi. Ardından gençlerle birlikte Harran ilçemiz ziyaret edilerek program sonlandırılmış oldu.

SIRSE Projesi Nedir?

İki yıl süreli Erasmus+ Gençlik projemiz ile Şanlıurfa’da ve ülkemizde bulunan hem sığınmacı hem de yerel gençlerimize Sosyal Girişimcilik yoluyla istihdamın artırılarak birlikte yaşama kültürünün inşasını amaçlanmaktadır. Ülkemizde görece yeni gelişmekte olan sosyal girişimcilik, kâr ile toplumsal faydayı aynı potada eriten ve sosyal sorumluluk ile yönetim becerilerini aynı çatı altında toplayan bir anlayıştır. Sosyal girişimler başarılarını elde ettikleri kâra göre değil; insana ve topluma sağladıkları fayda üzerinden ölçerler. Bu kapsamda hem sığınmacı gençler hem de yerel gençler birlikte toplumsal sorunlara çözüm üretecek projeler geliştirebilirler. İşte bu Erasmus+ gençlik projesi ile bu amaca yönelik İtalya, Yunanistan ve Türkiye’den ortaklarımızla işbirliği içerisinde İngilizce, Arapça ve Türkçe Dillerinde Sosyal Girişimcilik Müfredatı, Yurtiçinde ve Yurtdışında Sosyal Girişimcilik Eğitimleri, Akademik Raporlar/Yayınlar ve Online Eğitim Modülü geliştirilmesi gibi faaliyetler gerçekleştirilmektedir.

Proje ortakları:

  • Sanliurfa Teknoloji Gelistirme Bolgesi Kurucu ve Isletici A.S. Türkiye.
  • Directorate General of Migration Management, Türkiye
  • Institute of Entrepreneurship Development, Yunanistan
  • Universita Degli Studi Di Messina, İtalya
  • Harran Üniversitesi Göç Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türkiye
  • (Ufuk) Horizon İnsanı Geliştirme ve Becerileri Tesis Etmek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Türkiye
  • Ege Sistem Bilisim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Sirketi, Türkiye

 

Haberler & Duyurular