Organik Meyve İşleme Pilot Tesisi Açılışını Gerçekleştirdik

Genel, Haberler Kategorisinde Yayınlandı.

Organik Tarım Küme Geliştirme Projesi Kapsamında GAP Bölge Kalınma İdaresi ve Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından desteklenen “Organik Meyve Yetiştiricilerine İnovasyon Aktarma Amaçlı Organik Meyve İşleme Pilot Projesi” nin tesis açılışında konuşan  Şanlıurfa Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Kasım YENİGÜN;“2500 m² lik atıl durumdaki bir alanın, içindeki potansiyeli açığa çıkarmasını beklerken, bugün buradaki mekanların aktif hale gelmesi, istihdam sağlayan bir işletmeye dönüşmesi, daha sonraki girişimcilerimize birer örnek teşkil etmesi, bizleri heyecanlandırdı.Bir ekip çalışmasıyla, Üniversite Yönetimimizin samimi destekleri ve hocalarımızın çok ciddi gayretleriyle, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımız, Sanayi Teknoloji İl Müdürlüğümüz, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyemizin de katkılarıyla hayata geçirilen ve bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz tesisimizin yanında, bu tesisisin devamı niteliğinde gördüğümüz, nar çekirdeklerinin işlenip ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılacağı bunun yanında  tarım makineleri ve yedek parçalarının üretiminin yapılacağı atölyelerimizin de çok yakın bir zamanda açılışlarını yapacağımızın müjdesini de şimdiden vermek istiyorum.

7500 m² lik kapalı alan, 200 dekarlık açık alana sahip Şair Nabi Kampüsü’nün bu bölümünü Teknokentin TGB-4 Sahası olarak görmeyi arzuluyoruz. Aynı zamanda bu kampüs içerisinde 2019 yılı içerisinde temelleri atılacak Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine de bu atölye ve tesislerimizin staj, uygulamalı eğitim ve Ar-Ge çalışmalarında destek olacağını ümit ediyoruz.

Son bir yıl içerisinde kurulan işletmelerimize “fidan” gözüyle bakıyoruz. Buraya da “işletme fidanlığı” adını veriyoruz. Bu tesisler bu işletmelerimize güzel örnekler teşkil edecektir. Yakın zamanda KOSGEB desteğiyle 2500 m²  lik kapalı alanlı bir diğer hangarımızda TEKNO İŞGEM projemizi hayata geçiriyoruz. Burada da ilk etapta dokuz işletmemize üretimlerini yapabilecekleri alanlar oluşturuyoruz.

Bunlara ek olarak,  geçen yıl Teknokent olarak başlattığımız “Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları (FSMH) nın Korunması”na ilişkin projemiz kapsamında 2018 yılı sonu itibariyle 44 ulusal 4 uluslararası olmak üzere toplamda 48 patent başvurusu hedefini aşarak  2018 yılı sonu itibariyle 65 e çıkararak kendi hedefimizi aşmış durumdayız. Bugün itibariyle de 2. FSMH antlaşması için görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Hedefimiz 2019 yılı içerisinde FSMH kapsamında Patent başvurusu yapan Üniversiteler arasında ilk 5 Üniversite arasına girmek ve Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Endeks sıralamasında Üniversitemizi hakettiği yere ulaştırmaktır.” dedi.

 

 

 

Haberler & Duyurular